Чи стануть українці кріпаками на власній землі?

Чи стане ринок землі новим інкубатором корупції?

Чи зупинять владу мільйони підписів проти «дикого» ринку землі?

День 7 червня обіцяє стати певним рубежем у житті України. Цього дня під Верховну Раду принесуть мільйони підписів, зібрані під час акції «Не дамо вкрасти землю!». Так громадянське суспільство вирішило нагадати депутатам, що ухвалювати урядовий закон про обіг землі не можна – він відкриє скриньку пандори.

Підписуючи останній меморандум з МВФ, українська влада взяла зобов’язання відкрити продаж землі сільськогосподарського призначення вже з 2018 року. Відповідний закон мав бути ухвалений у травні цього року, але його розгляд перенесено на червень. По суті, відкриття ринку землі хочуть «протиснути» через Верховну Раду. З народом ніхто не радився, а понад 80% українців, згідно з соціологічними дослідженнями, виступають проти такого ринку.

Люди нутром чують, що влада в нинішніх умовах скоріше створить новий інкубатор корупції в інтересах олігархів і чиновників, а не ґрунтовну земельну реформу, яка принесе користь селянам і фермерам. До того ж, українські суди навряд чи здатні захистити право власності на землю, через що в останні роки спостерігаємо сплеск рейдерства в сільському господарстві. В умовах війни, беззаконня і тотальної бідності продаж національного багатства виглядає справді дуже ризикованим.

До того ж, для більшості сільгоспвиробників ринок нічого доброго не обіцяє. Науковці Житомирського агроекологічного університету підрахували, що лише 4% аграріїв зможуть купити землю, на якій працюють, решта – не мають коштів. Не треба бути великим аналітиком, щоб зрозуміти: продаж землі зараз вигідний лише великому олігархічному бізнесу. Тепер усе залежить від позиції парламенту – чи ухвалить він закон про ринок землі у сліпому режимі, чи усвідомить небезпеку і не дасть голосів.

Щоб не допустити дикого ринку землі і нагадати нардепам про думку більшості українців, з ініціативи Аграрної партії у квітні розпочався збір підписів «Не дамо вкрасти землю!». В усіх регіонах, у містах і селах людям запропонували відповісти на просте запитання – чи підтримують вони ідею ринку землі в нинішніх умовах. Кількість зібраних підписів уже доходить до трьох мільйонів, понад 90% тих, хто висловився, виступають проти продажу землі. До речі, на підтримку акції через усю Україну рухається автопробіг аграріїв, а гасло «Не дамо вкрасти землю!» активно підхопили соціальні мережі.

Лідер Аграрної партії Віталій Скоцик каже, що не допустити розпродажу землі зараз не менш важливо, ніж захиститися від російської агресії. І українці це прекрасно розуміють.

«Земельну аферу треба зупинити всім народом, поки народ не став кріпаком на власній землі. Тому в кінці квітня ми розпочали всеукраїнський збір підписів «Не дамо вкрасти землю!». Мало хто вірив, що без грошей «зверху», на народній ініціативі ми запустимо цей процес. Але вже за місяць по всій країні люди зібрали понад півтора мільйона підписів. Акція триває, і 7 червня всі райони з усіх областей нашої країни привезуть та передадуть свої анкети владі. Планується загалом привезти 3 мільйони підписів», – говорить Віталій Скоцик.

Водночас, цього дня під парламентом аграрії презентуватимуть свою програму земельної реформи в інтересах усіх українців, а не «обраних» товстосумів. Її розробку розпочали наприкінці минулого року, зібравши експертів та обговоривши їхні напрацювання з громадами, фермерами, науковцями та селянами з усіх регіонів. У підсумку програма містить 16 кроків. Якщо реалізувати їх у законодавстві, простір для махінацій із землею буде закрито.

Перед тим як ставити питання про доцільність ринку землі, треба провести її інвентаризацію, правильну оцінку, навести порядок у кадастрі, розмежувати землі різних форм власності, підсилити фермерський клас та багато іншого. На це знадобиться кілька років. А головне – треба реформувати правоохоронну і судову систему, інакше анархія в земельних відносинах триватиме, а держава занурюватиметься в прірву бідності й корупції, – вважають аграрії.

«7 червня суспільство запитає у народних депутатів, чи готові вони відмовитись під поспішного розпродажу національного багатства і працювати над справжньою реформою, яка його примножить і дасть Україні новий старт. Поки питання лишається відкритим», – резюмує Віталій Скоцик.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *