Цього року Україна матиме менший врожай, ніж минулого, – через заморозки, які вразили плодові дерева і ягоди, та через посуху в південному регіоні, де вирощують велику частину зернових. Це потягне за собою зростання цін на багато продуктів із базового продовольчого кошика.

Такий прогноз дав економіст, лідер Аграрної партії Віталій Скоцик в ефірі програми «Деньги Блинова» на радіо «Вести».

«Цього року очікуємо, що врожай буде меншим, ніж минулорічний, з двох причин. По-перше, через заморозки на початку травня. По-друге, через засуху в південних областях, де немає дощу вже понад два місяці, як на Запоріжжі», – пояснив Віталій Скоцик.

Він нагадав, що у травні цього року сталося аномальне похолодання майже в половині областей України. Зокрема, на Черкащині були зафіксовані морози, яких не було за останні сто років.

«Це був дуже сильний удар по врожаю. В першу чергу постраждали кісточкові, фрукти, горіхи, овочеві культури та соя. Ягід, які ми збираємо в травні, ми недоотримуємо наполовину. А того, що недоотримаємо протягом року, буде ще більше. Наприклад, врожай яблук у Черкаські області загинув повністю, у Вінницькій – на 90%, у Чернівецькій – на 30%. Врахуйте, що Чернівеччина в сприятливі роки збирає стільки яблук, як усі Нідерланди», – підкреслив Віталій Скоцик.

За його словами, недостатній врожай ягід, овочів і фруктів через травневі заморозки уже впливає на рівень цін. Міські жителі вже відчули на собі подорожчання овочів і фруктів, що викликані цими заморозками.

«У травні яблука зросли в ціні майже на 36%. До осені вони, імовірно, будуть коштувати 1 – 1,2 долари за кілограм через дефіцит на ринку яблук. Щодо заміщення імпортними фруктами, то на нього покладатися не варто, бо сусідні країни, такі як Польща, мають аналогічні втрати врожаю. Дефіцит стосуватиметься не лише яблук, а й груш та сливових. Лише персикові культури не потрапили під заморозки, тож із ними проблем не прогнозується», – додав лідер Аграрної партії.

Втрати аграріїв пов’язані також із тим, що цього року довелося пересівати багато площ із ярими зерновими культурами, які посіяли до початку травня. Це соняшник, кукурудза і ярий ячмінь, що також потрапили під заморозки в низці областей. Тепер же Південь України потерпає від відсутності дощів, передусім на Одещині та у Приазов’ї, – підкреслив Віталій Скоцик.

Разом із тим, на його думку, якість українського зерна цього врожаю буде традиційною, а ціна пшениці коливатиметься на світовому ринку в межах 200 доларів за тонну і суттєво не зросте, – вважає він.

Лідер Аграрної партії також відзначив, що зміни податкового клімату дошкуляють аграріям значно сильніше, ніж погодні умови.

«У системі оподаткування, яку змінили в останні два роки, ліквідовано ефективні інструменти – єдиний сільгоспподаток і спецрежим ПДВ. Аграрії втратили оборотні кошти, не можуть витримати оптимальну технологію отримання врожаїв. Це перетворює Україну в сировинний придаток розвинених країн. Замість стимулювання створення доданої вартості влада стимулює експорт сировини, і країна тільки бідніє», – підсумував Віталій Скоцик.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *