Росія повернула у стабільну Європу «право сили». Ні ООН, ні ОБСЄ, ні Рада Європи не змогли протидіяти прямій агресії РФ. І витратили багато часу на визнання очевидних речей. Сьогодні вже зрозуміло, що світова система безпеки потребує реформи. Новим форматом міжнародної співпраці може стати військово-політично-економічний союз Балтійсько-Чорноморської співдружності.

Про це 23 лютого заявив голова Аграрної партії Віталій Скоцик на IV Балтійсько-Чорноморському форумі «Солідарна безпека країн Балтійсько-Чорноморського регіону як консенсусна стратегія для великої Європи».

«Світова схема безпеки виявилась безсилою перед сучасними викликами. Так, після початку агресії Росії проти України у 2014 році геополітична і  безпекова ситуація у світі, зокрема в Європі, змінилася. Особливо у Східній Європі, яка стала буферною зоною між Сходом та Заходом, де Росія вдалася до реваншистських дій із відновлення свого домінування, а Україна перетворилася на поле війни не лише за свою державність, а й за європейські цінності. Новий геополітичний розлом тепер проходить через Крим і Донбас», – зазначив Віталій Скоцик.

За понад три роки ситуація лише загострилась, – вважає політик. І це, за його словами, яскраво проявилось у період підготовки та проведення російсько-білоруських військових навчань «Захід-2017».

«На місці зруйнованої системи колективної безпеки утворився безпековий вакуум, попри продовження часом демонстративних зусиль ОБСЄ, ЄС, НАТО і навіть ООН. Те, що міжнародна система безпеки не спроможна протистояти наявним загрозам,  чітко демонструє і та ситуація, коли один із членів Ради Безпеки ООН, який має право вето, є країною-агресором та блокує миротворчі ініціативи», – переконаний голова Аграрної партії.

28058637 1807228002906255 6313028055820496879 n

На думку Віталія Скоцика, сьогодні протистояння зі світового рівня дедалі більше переходить на рівень регіональний, що вимагає розбудови ефективних систем регіональної безпеки, зокрема в Балтійсько-Чорноморському регіоні.

«Країни Балтійсько-Чорноморського регіону – держави прикордоння, тобто ті, що розташовані у стиковій зоні. Через це вони стають об’єктами геополітичного і геостратегічного значення, а також впливу. Вони мають дуже вигідне економіко-географічне положення, де пролягають торговельні шляхи між різними економічними центрами. Тому їхнє транзитне становище завжди викликає геоекономічний інтерес у великих країн або блоків держав»,  – пояснив політик.

За словами Віталія Скоцика, військово-політично-економічний союз Балтійсько-Чорноморської співдружності – це співробітництво тих, хто добре розуміє російську загрозу від країн Північної Європи та Прибалтики до Туреччини, Азербайджану, Грузії.

«По-перше, такий союз має достатньо можливостей, щоб сформувати сильну протидію у воєнному плані, коли нинішня корумпована та економічно ослаблена Росія не зможе воювати на такому широкому фронті. Також він може стати ефективним превентивним заходом для запобігання подальшій російській агресії. По-друге, цей союз буде вигідний іншим гравцям, як-от Велика Британія та США. По-третє, це сильне економічне об’єднання, яке контролюватиме шляхи постачання енергоносіїв із Росії до Європи»,  – наголосив голова Аграрної партії.

В історії частково таку концепцію вже було успішно реалізовано у часи Великого князівства Литовсько-Руського. На той час це було одне з найпотужніших утворень Європи, яке значною мірою визначало тодішню світову політику, – підкреслив Віталій Скоцик.

«Очевидно, на створення такого оборонного союзу і має бути спрямована робота української дипломатії. Адже зараз тільки Україна протистоїть російській агресії та стає джерелом досвіду з протидії всім видам гібридної війни», – впевнений політик.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *