Понад 80% українських громадян не довіряє судовій системі. При чому рівень довіри до судів є одним з найнижчих серед усіх державних і суспільних інституцій. А це беззаперечний доказ того, що судова система України потребує перезавантаження. Однак сьогодні реалізація повноцінної реформи фактично опинилася під загрозою. Так як Громадська рада доброчесності заявила, що припиняє участь у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів.

Про це заявив голова Аграрної партії Віталій Скоцик під час прес-конференції в Полтаві.

«Такий крок пов’язаний із тим, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України своїми змінами до Регламенту оцінювання суддів суттєво зменшила роль Громадської ради доброчесності у  процесі переатестації суддів», – зауважив Віталій Скоцик.

За словами лідера Аграрної партії, ця проблема не виникла на порожньому місці, оскільки ще з листопада 2016 року у взаємовідносинах між громадськістю та Вищою кваліфікаційною комісією виникали численні конфлікти з приводу оцінювання тих чи інших суддів.

«Для цього були як суб’єктивні, так і об’єктивні причини. Приміром, різним є рівень відповідальності кожної зі сторін. Так, Громадська рада доброчесності має значні, як для громадськості, повноваження брати участь у формуванні судової влади. Водночас її члени не несуть жодної відповідальності у випадку розголошення особистої інформації про суддів чи кандидатів. В свою чергу, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів, як і працівники секретаріату комісії, несуть адміністративну, кримінальну відповідальність, а також відповідальність, передбачену в антикорупційному законодавстві», – пояснив політик.

З 27-го березня 2018 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України продовжила проводити співбесіди із суддями, які проходять оцінювання, без участі Громадської ради доброчесності, – повідомив Віталій Скоцик.

«Через відсутність контролю з боку громадськості кваліфікаційне оцінювання суддів може перетворитися на профанацію. Так, планується переатестувати всі 6000 українських суддів менше ніж за рік! Про якість подібного оцінювання годі й говорити. Тому існує серйозна загроза збереження на посадах суддів, статки яких не відповідають задекларованим доходам, або суддів, які часто відвідують тимчасово окуповані території, або суддів Майдану, а також тих, чиї рішення нині є предметом розгляду Європейського суду з прав людини. Через це Україна зазнає репутаційних та фінансових втрат», – переконаний голова Аграрної партії.

На думку міжнародних партнерів України, саме участь представників громадськості є показником прозорості реформування судової системи, – наголосив Віталій Скоцик.

«На жаль, мусимо констатувати, що у судовій системі, як і в інших сферах, ми фактично спостерігаємо продовження процесу імітації реформ. І це загрожує збереженням корупційних схем та тотального непрофесіоналізму. Без довіри до судової системи з боку громадян на якісні зміни в країні сподіватися марно. Адже саме суди повинні бути для них тією інстанцією, яка допоможе відстояти їхні інтереси. До того ж не лише у протистоянні з іншими громадянами або організаціями, але й із самою державою, якщо вона порушує права певної людини. Саме тому реформі судової системи необхідно приділити особливу увагу – як із боку влади, суддівського корпусу, так і з боку громадськості», – зазначив політик.

Віталій Скоцик переконаний, що процес переатестації суддів повинен відбуватися прозоро, із залученням представників громадськості, які мають бездоганну репутацію. І обов’язково – з дотриманням усіх необхідних процедур, за реалістичним графіком, а також після чіткого визначення відповідальності кожної зі сторін.

«В іншому випадку рівень довіри громадян до судової системи буде залишатися на вкрай низькому рівні», – констатував голова Аграрної партії.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *